Для того, щоб проводка працювала правильно, тобто не перегрівалася, важливо грамотно розрахувати перетин кабелю для проводки в квартирі. Відразу ж слід зазначити, що в нормах, якими потрібно керуватися при монтажі електропроводки сказано, що для силових розеток у квартирі чи будинку потрібно використовувати мідний кабель (тільки мідний алюміній уже не використовують) з монолітною жилою перетином не менше 2,5мм², а для освітлення не менше 1,5мм².

В принципі цього більш ніж достатньо для побутового використання, адже кабель перетином 1,5мм² розрахований на навантаження до 4,1 кВт - це сорок ламп розжарювання "соток", навряд чи хтось використовуватиме таку кількість ламп в одній лінії або в одній кімнаті, а якщо говорити про світлодіодні лампи, то тут взагалі перебір. Щодо розеток, то кабель перетином 2,5мм² витримує навантаження до 5,9 кВт – цього для розеток теж цілком вистачає.

Якщо резюмувати все вище сказане і підбити підсумки - не хочете розраховувати перетин кабелю для проводки в квартирі, то просто робите освітлення мідним кабелем 1,5мм², розетки кабелем 2,5мм², і якщо потрібно підключити щось силове, наприклад духова шафа або бойлер, використовуйте кабель 4 рідше 6мм², в залежності від того, яке навантаження збираєтеся підключити. Але все ж таки по-правильному розрахунок зробити потрібно.

Розрахунок перетину кабелю для проводки в квартирі

Давайте для прикладу візьмемо схему проводки, яку ми робили в статті "Проводка в квартирі частина 3 - Схема електропроводки в квартирі своїми руками" і розрахуємо навантаження кабельної лінії розеток на кухні (кімната 2).

Як видно на плані, на кухні планується підключити посудомийну машину, мікрохвильову піч і холодильник. Всі ці прилади хоч і будуть підключатися до окремих розеток, але розетки потім з'єднуються в розподільній коробці в одну лінію. Тобто лінія від розподільної коробки до силового щитка повинна витримувати сумарне навантаження від усіх трьох розеток, розрахуємо це навантаження.

Для того, щоб розрахувати перетин кабелю для проводки в квартирі, потрібно знати споживану потужність приладів, які ми плануємо надалі використовувати. Як правило, потужність приладу вказується заводом-виробником у Ватах (Вт) на бірці з технічними характеристиками. Приблизну потужність приладу можна переглянути в цій таблиці.

таблица мощностей электроприборов

У нашому прикладі розрахунку перетину кабелю для проводки в квартирі ми розраховуємо сумарну потужність посудомийної машини (потужністю 2000 Вт), мікрохвильової печі (потужністю 1500 Вт) та холодильника (потужністю 600 Вт). Підсумовуємо всі значення 2000+1500+600=4100 Вт. Передбачається, що не всі прилади працюватимуть одночасно, і тому суму, як правило, множать на понижувальний коефіцієнт 0,75, тобто навантаження на мережу становитиме 75%. 4100 * 0,75 = 3075 Вт або 3,075 кВт. Далі шукаємо в таблиці підбору перерізу кабелю якого перетину кабель здатний витримувати це навантаження.

таблица подбора сечения кабеля

Як бачимо для такого навантаження, цілком вистачає кабелю з перетином 1,5мм², але кабель із таким перетином забороняється використовувати для прокладання силових ліній (розеток) мінімум це 2,5мм², тому беремо кабель 2,5 його вистачить із запасом. Що стосується ліній від розподільної коробки до розеток, то тут навіть прораховувати нічого не потрібно - оскільки сумарна потужність не перевищує допустиме навантаження для кабелю з перетином 2,5мм², який використовується для прокладання цих ліній.

За таким же принципом розраховуємо всі лінії у квартирі, і на цьому розрахунок перетину кабелю для проводки в квартирі закінчено, а тепер можна прорахувати кількість кабелю.

Розрахунок кількості кабелю для проводки в квартирі

Беремо схему проводки у квартирі, і наносимо на наш план усі відстані. У нашому прикладі, як видно, довжина квартири 7 м, ширина 5 м. Також потрібно знати висоту стель, припустимо, що у нас вона 2,5 м. Прораховуєм всі лінії проводів, на плані у нас червоний - це кабель освітлення 1,5мм², а зелений 2,5мм² кабель, що йде на розетки. На кожну групу розеток додаємо 2,2 м (це опуск у нашому випадку 2,2), а на кожен вимикач 1,6 м, тому що вони розташовані вище. Також потрібно додати по 15 см кабелю на кожній розетці, вимикачі, лампі, розподільній коробці та силовому щитку.

Ось і все, у нашому прикладі вийшло 41 м кабелю 1,5мм² та 59 м кабелю 2,5мм², накинемо ще по 10% запасу, вийде 45 м та 65 м відповідно. У наступній статті читайте, який кабель вибрати для проводки в будинку.