У цій статті ми розповімо і покажемо на прикладі як зробити схему електропроводки в квартирі своїми руками, навіть не маючи будь-якого досвіду в цій справі, і ви зможете переконатися, що зробити схему електропроводки не так вже й складно, як здається.

Навіть якщо ви на всі сто відсотків довіряєте своєму електрику, і можете повністю на нього покластися, ви все одно повинні приділити увагу питанню розташування розеток, вимикачів і освітлювальних приладів, а не пробувати звалити всі ці питання на плечі електрика. По-перше, будь-який електрик все одно буде у вас питати і задавати питання з приводу розташування електротехніки в будинку, а по-друге вам це все-таки потрібніше, електрик зробить свою роботу і піде, а вам там жити.

Адже як потім буде прикро постійно спотикатися об різні подовжувачі в квартирі, шукати вимикачі, які знаходяться в важкодоступному місці. Але ж усього цього можна уникнути, якщо витратити кілька годин свого часу і зробити схему електропроводки в квартирі своїми руками.

Креслимо план квартири

Для початку потрібно накреслити простий план квартири, можна навіть на звичайному аркуші. Також можна скористатися онлайн-планувальником квартир, яких в інтернеті повно, наприклад непоганий планувальник remplanner, простий і інтуїтивно зрозумілий. Має вийти ось так (це наш варіант квартири, у вас же звичайно буде свій).

План квартири

План

Далі потрібно на цей план нанести всі передбачувані електроприлади і меблі. Завдання не просте, але все ж здійсненне, бажано на цьому етапі підключити всю сім'ю, так буде і легше, і правильніше.

План квартири з меблями

Схема розташування розеток

Отже, меблі розставлені, тепер потрібно нанести на план місця розташування розеток. Шукаємо на плані прилади, які є споживачами електроенергії, і малюємо біля них розетки. У нас на плані такі прилади замальовані червоним кольором. Не варто також забувати про слаботочку (TV, LAN розетки та інше). Також не варто випускати з уваги переносні прилади, такі як різні зарядки від мобільників, планшетів, ноутбуків просто можна додати пару розеток біля ліжка або тумбочки для зручності.

На цьому малюнку умовні позначення, які ми будемо використовувати складаючи схему електропроводки в квартирі своїми руками.

Умовні позначення

У нашій схемі електропроводки в кімнаті №1 буде встановлено телевізор і комп'ютер. Для телевізора і комп'ютера встановлюємо по дві розетки на 220 вольт, також потрібно передбачити ТВ розетку (антена, кабельне, супутникове ТБ) для телевізора. Сучасні телевізори мають функцію Smart TV, тому під телевізор ми передбачили розетку RJ45 (по-простому комп'ютерну розетку). Для комп'ютера додаємо таку ж і позначаємо їх на нашій схемі.

Біля ліжка там де стоїть тумбочка не зайвим буде додати одну розетку на 220 вольт, і хоча там немає ніяких споживачів, така розетка ніколи зайвою не буде, і завжди стане в нагоді для підключення різних портативних пристроїв: зарядка мобільника, планшета, ноутбука і т.п.

розетки

На кухні встановлюємо три розетки на 220 вольт для холодильника, посудомийної машини і мікрохвильової печі. У ванній встановлюємо вологозахищену розетку IP44 для пральної машини. Не лякайтеся назви IP44 монтаж таких розеток нічим не відрізняється від монтажу звичайних розеток, просто підписуємо в нашій схемі електропроводки в квартирі цю розетку IP44.

Схема розташування освітлювальних приладів

З розетками розібралися, беремося за освітлення. Так само як і у випадку з розетками на плані квартири малюємо місця розташування майбутніх освітлювальних приладів (люстри, лампи, бра і т.п.). На цьому етапі бажано визначиться з дизайном стель - різні гіпсокартонні конструкції, натяжні стелі, тощо, від усього цього залежить розташування освітлювальних приладів, або взагалі сама можливість монтажу того чи іншого приладу.

У нашому прикладі всі освітлювальні прилади будуть розташовуватися по центру кімнат. Розмічаємо центр і додаємо в нашу схему електропроводки в квартирі освітлювальні прилади.

освітлювальні прилади

Схема розташування вимикачів

Після того як буде розмічено розташування освітлювальних приладів, можна приступати за розмітку розташування вимикачів. Як правило, вимикачі розташовують при вході біля дверей, і тому важливо визначитися з розташуванням всіх дверей, а також в який бік вони будуть відкриватися, щоб потім при відкриванні дверей один з вимикачів не опинився за нею. Додаємо в наш план двері.

Додаємо в наш план двері

Розмічаємо всі вимикачі всередині кімнат при вході, і зовні у ванній і санвузлі. Не варто забувати, що вимикачі бувають одноклавішні, двоклавішні і трьохклавішні, тобто з одного вимикача ми можемо керувати від одного до трьох освітлювальними приладами, також в одному місці можна розмістити будь-яку кількість таких вимикачів. У нашому прикладі у нас стоїть двоклавішний вимикач біля ванної - одна клавіша це санвузол, друга коридор.

Розмічаємо всі вимикачі

Варто зауважити що одним освітлювальним приладом можна управляти і двома, і навіть трьома вимикачами, такі вимикачі називають прохідними - це коли, наприклад при вході в кімнату ви включили світло, а біля ліжка вимкнули. Також при вході в коридор, зайшли - включили світло, при виході - вимкнули. Не будемо вникати в принцип роботи такого вимикача, просто якщо потрібен такий вимикач, то замалюйте його на плані з позначкою "прохідний".

Прибираємо двері з нашого креслення, щоб не заважали.

Прибираємо двері

Накладаємо схему розеток на схему освітлення.

Накладаємо схему розеток на схему освітлення

Якщо не збираєтеся робити проводку в будинку своїми руками, а найняти для цих робіт фахівця, то на цьому етапі можете зупинитися, все що від вас було потрібно ви вже зробили. Тепер можете просто передати свою схему електропроводки в квартирі електрику, а він уже сам визначиться з місцями розташування розподільних коробок і маршрутом прокладки трас проводів.

Єдине, що потрібно визначитися з розташуванням силового щитка, але як правило, він розташовується там, де виконано введення кабелю в квартиру або будинок, і знаходиться при вході, так що варіантів тут небагато. Також на плані бажано вказати всі розміри (ширину і довжину кімнат, відступи від стін і підлоги до центру розеток і вимикачів, а також відстань від стін до освітлювальних приладів).

Схема прокладки проводів

Якщо все-таки вирішили робити монтаж проводки своїми руками, то нашу схему потрібно ще доопрацювати, а саме визначитися з місцем розташування розподільних коробок і силового щитка, а також виконати схему прокладки проводів. Почнемо з кімнати №1. Розподільну коробку встановлюємо при вході, і проводимо кабель від розеток до коробки. По-правильному прокладати кожну розетку окремим шлейфом. Прокладати кілька розеток одним шлейфом не рекомендується.

Всі провода повинні бути прокладені строго вертикально і горизонтально, монтаж проводів по самому найкоротшому шляху не допускається. У нашому випадку провід буде укладатися в штробі під стелею з вертикальними опусками в підрозетники. Для розеток використовуємо кабель 3х2,5 кв.мм, на кресленні він зеленого кольору. Більш докладно про те який кабель вибрати для проводки в будинку ми напишемо в одній з наших статей.

проводимо кабель від розеток до коробки

Далі прокладаємо кабель від вимикача до коробки і від лампи до коробки. Від вимикача кабель буде укладатися в штробу, так як розетки, від лампи кабель піде під гіпсокартонною стелею в гофротрубі. Кабель використовуємо 3х1,5 кв.мм. Від вимикача до коробки, в цілях економії можна пустити кабель 2х1,5 кв.мм, але вигода тут невелика. На кресленні цей кабель червоний.

прокладаємо кабель від вимикача до коробки і від лампи до коробки

Про слаботочку в цьому прикладі ми поки не будемо розповідати, більш докладно ми торкнемося цієї теми в статті про слаботочку.

Тепер прокладаємо дроти на кухні.

прокладаємо дроти на кухні

Далі санвузол і коридор.

У передпокої у нас тільки освітлення, хоча при бажанні можна і встановити одну розетку, зайвою не буде.

Ввід буде біля вхідних дверей, тут і встановимо силовий щиток.

силовий щиток

Все що нам залишилося, це підвести дроти від коробок до щитка. Від кожної коробки до щитка тягнемо дві лінії, крім тієї, яка в передпокої, там тільки одна лінія освітлення. Одна - розеткова група, друга група освітлення. Провід використовуємо такий же на розетки 3х2,5 кв.мм, на освітлення 3х1,5 кв.мм. Почнемо з кімнати №1.

Почнемо з кімнати №1

Далі кухня.

Схема електропроводки на кухні

Санвузол.

Схема електропроводки в ванні

І коридор.

Схема електропроводки в коридорі

Ось і все, як бачите зробити схему електропроводки в квартирі своїми руками не так вже й складно, як могло здатися. У наступній статті ми розповімо як вибрати електрика для монтажу електропроводки, а якщо ви збираєтеся робити все своїми руками, то можете відразу переходити до статті як розрахувати перетин кабелю для проводки в квартирі і його кількість.

Також рекомендуємо подивитися відео по темі схема електропроводки в квартирі своїми руками