Вторинний ринок

Якщо мова йде про квартиру придбану на вторинному ринку зі старою алюмінієвої радянської проводкою, то тут відповідь однозначна, все потрібно міняти - не поскупилися на новий ремонт, не пошкодуйте грошей на нові якісні мідні кабеля, щоб потім не робити повторний ремонт через неякісну проводку.

За нормами які діють на сьогоднішній день для монтажу проводки в квартирі або будинку заборонено використовувати алюмінієві провода - тільки мідний кабель. Тим більше що час нам диктує свої нові правила, з'явилося багато нових побутових приладів: комп'ютери, кондиціонери, пральні машини, бойлери тощо. Раніше всього цього не було, відповідно і споживання електроенергії було менше, тому робили монтаж кабелем з алюмінієвими жилами з метою здешевлення будівництва.

До того ж раніше монтаж робився двожильним кабелем без заземлення, що зараз не допустимо, і хоч в вашому домі, швидше за все, може і не бути можливості підключення заземлення, все таки радимо підключати все трижильним кабелем. Згодом комунальні служби можуть в будинку все таки провести заземлення, і у вас вже буде можливість підключити в квартирі заземлення.

алюмінієва проводка

Проводка в новобудові

Перше, що потрібно зробити - це зробити повну ревізію (діагностику) вже існуючої проводки (якщо така є). Не секрет, що кожен забудовник намагається здешевити свої витрати, тому швидше за все у вашій новій квартирі проводка буде неякісною. Це і найдешевші кабелі, невідомих виробників і найдешевші автоматичні вимикачі, розетки і все інше. Плюс до всього, як правило, зазвичай більшість підрозетників і вимикачів спроектовано не так, як вам потрібно, і тут починаються переробки і доробки. Краще вже повністю все змонтувати заново, а стару проводку поховати і бути впевненим в якості, ніж просто гадати.

проводка в новобудові

Але якщо з якихось причин все ж зважилися залишити проводку як є, то потрібно для початку все добре обдумати і поставитися до цього питання з усією серйозністю. По-перше, потрібно ретельно вивчити вже змонтовану проводку, а саме якої марки кабель використовується, якого перетину і якого виробника. Кабель - це найважливіше в проводці, так як вимикачі, розетки, автоматичні вимикачі та інше в будь-який момент можна замінити, а кабель ви не зможете так просто замінити, потрібно буде робити ремонт повторно.

Для діагностики проводки в новобудові можна скористатися послугами грамотного електрика, якщо такий є. Якщо все ж немає можливості проконсультуватися з електриком, або вирішили робити все своїми руками, то потрібно уважно вивчити вже змонтовану проводку. По-перше, потрібно звернути увагу на виробника кабелю і автоматики (якщо така є), а в інтернеті подивитися відгуки про нього.

По-друге потрібно виміряти перетин всіх кабелів в проводці. Якщо не заглиблюватися в різні розрахунки, то по-простому переріз проводу має бути не менше 1,5 кв.мм для освітлення, 2,5 кв.мм для розеток і 4-6 кв.мм для потужних побутових приладів, в залежності від потужності. Також потрібно звернути увагу на сам монтаж. Всі провода повинні бути прокладені строго вертикально і горизонтально, монтаж проводів по самому найкоротшому шляху не допускається.

перетин кабелю за допомогою лінійки

Варто також звернути увагу на якість монтажу підрозетників і розподільних коробок. Всі подрозетники повинні бути розташовані на одному рівні, і добре триматися в стіні. Провід в розподільних коробках не допускається з'єднувати методом скручування, тільки за допомогою опресування, зварювання, пайки або стискаючих пристроїв (гвинтових, болтових тощо). Не рекомендується застосовувати пайку для з'єднання провідників силових ланцюгів.

з'єднання проводів в коробках

Ну і наостанок потрібно, як вже говорилося вище, перевірити чи підходить наявність і розташування розеток, вимикачів і освітлювальних приладів під ваші потреби. Як правильно спроектувати, або простіше кажучи, спланувати розташування розеток, вимикачів і освітлювальних приладів в квартирі самому, без допомоги фахівця читайте в наступній статті проводка в квартирі частина 3.

Зробивши таку невелику діагностику проводки ви зможете зрозуміти чи потрібно повністю її змінювати, пробувати доробити або залишити як є.